Co to jest opłata adiacencka? (część 2)

BUDOWA INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ

Opublikowano 22 lutego 2021 przez rzeczoznawca majątkowy Paula Adaszkiewicz

Według art. 143 ustęp 2, przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Jeżeli obiekty te zostały wzniesione z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, wtedy właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy tych urządzeń przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich.

Ile wynosi opłata spowodowana wzrostem wartości nieruchomości z tytułu budowy urządzeń infrastruktury technicznej?

Zgodnie z art. 146 ust 2 ugn, wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością jaką nieruchomość miała przed wykonaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką ma nieruchomość po ich wybudowaniu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały.

Kto ustala stawkę % opłaty adiacenckiej?

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta, może w drodze decyzji ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.
blogtext2img1

Kto ustala opłatę adiacencką?

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta, może w drodze decyzji ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Kiedy nastąpi wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej?

Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat, od dnia w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.
Tu będzie opis zdjęcia, jeśli Paula go wymyśli.

Założenia do naliczenia opłaty adiacenckiej

  1. Nastąpił wzrost wartości nieruchomości spowodowany budową urządzeń infrastruktury technicznej.
  2. Do ustalenia opłaty przyjmuje się stawkę procentową określoną w uchwale rady gminy obowiązującą w dniu, w którym stworzono warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo w dniu stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.
  3. Ustalenie opłaty następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości.
  4. Wartość nieruchomości dotyczy tylko składnika gruntowego, nawet wtedy, gdy nieruchomość jest zabudowana (nie uwzględnia się części składowych).
  5. Ustala się ją według stanu przed wybudowaniem i po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej.
  6. Wyceny dokonuje się według cen na dzień, w którym stworzono warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej, albo na dzień stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Ustalenie, że warunki zostały spełnione, nie należy do obowiązków rzeczoznawcy majątkowego. Jest to zadaniem podmiotu zarządzającego drogą lub konkretnym urządzeniem infrastruktury technicznej. Powinien on poinformować rzeczoznawcę o stworzonych warunkach. Przy określaniu wartości brana jest pod uwagę odległość i warunki podłączenia nieruchomości do urządzeń. Ocenę tych atrybutów dokonuje rzeczoznawca majątkowy.

Ważne!

  • opłata adiacencka może być (na wniosek właściciela) rozłożona na raty roczne płatne w okresie 10 lat
  • obowiązek wnoszenia opłaty powstaje po upływie 14 dni, od dnia w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna
  • do skutków zwłoki lub opóźnienia w zapłacie opłaty stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego
  • na poczet opłaty adiacenckiej zalicza się wartość świadczeń pieniężnych wniesionych przez właściciela/ użytkownika wieczystego na rzecz budowy urządzeń infrastruktury technicznej

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz.65 z późn. zm.)

  2. Szacowanie Nieruchomości, pod redakcją Jerzego Dydenki, 4 wydanie, Wolters Kluwer, Warszawa 2020