Co to jest opłata adiacencka? (część 3)

SCALENIE I PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI

Opublikowano 12 marca 2021 przez rzeczoznawca majątkowy Paula Adaszkiewicz

Ile wynosi opłata adiacencka z tytułu scalenia i podziału nieruchomości?

Zgodnie z art.107 ust. 1 ugn, wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% wzrostu wartości nieruchomości wydzielonych w stosunku do wartości nieruchomości dotychczas posiadanych. Przy ustalaniu wartości dotychczas posiadanych nieruchomości nie uwzględnia się wartości urządzeń, drzew i krzewów, jeżeli zostało za nie wypłacone odszkodowanie.

Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w uchwale o scaleniu i podziale nieruchomości.

Kto ustala opłatę adiacencką z tytułu scalenia i podziału nieruchomości?

Opłatę ustala wójt, burmistrz, prezydent miasta, w drodze decyzji, zgodnie z ugodą lub uchwałą o scaleniu i podziale nieruchomości. Tak samo z terminem i sposobem wnoszenia opłat. Na wstępie w drodze ugody z osobami zobowiązanymi do zapłaty przez podpisanie protokołu, w razie niedojścia do ugody, o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości. Termin ustalony w uchwale nie może być krótszy niż termin wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej.

Odszkodowanie

Za działki gruntu, wydzielone pod nowe drogi albo pod poszerzenie dróg istniejących, a także za urządzenia których właściciele lub użytkownicy wieczyści nie mogli odłączyć od gruntu, oraz za drzewa i krzewy gmina wypłaca odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielami lub użytkownikami wieczystymi a właściwym organem wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego lub starostą. Jeśli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, odszkodowanie ustala się według zasad trybu obowiązujących przy wywłaszczeniu nieruchomości (art. 106 ust.1 ugn).

blogtext3img1

Za działki gruntu wydzielone pod drogi powiatowe, wojewódzkie lub krajowe, odszkodowanie wypłacane jest przez powiat, województwo lub Skarb Państwa.

Drogi

Powierzchnię każdej nieruchomości objętej scaleniem i podziałem pomniejsza się o powierzchnię niezbędną do wydzielenia działek gruntu pod nowe drogi lub pod poszerzenie istniejących już dróg. Pomniejszenie to następuje proporcjonalnie do powierzchni wszystkich nieruchomości objętych scaleniem i podziałem oraz do ogólnej powierzchni działek gruntu wydzielonych pod nowe drogi i pod poszerzenie dróg istniejących (art. 105 ust.1 ugn).

Kto może dokonać scalenia i podziału nieruchomości?

Gmina może dokonać scalenia i podziału nieruchomości. Szczegółowe warunki scalenia i podziału określa plan miejscowy. O przystąpieniu do scalenia decyduje rada gminy w drodze uchwały, określając w niej granice zewnętrzne gruntów objętych scaleniem i podziałem.

Wójt, burmistrz, prezydent miasta składa we właściwym sądzie wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej przystąpienia do scalenia i podziału nieruchomości, a gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, o złożenie do istniejącego zbioru dokumentów odpisu uchwały.

Kiedy dokonuje się scalenia i podziału nieruchomości?

Scalenia i podziału można dokonać, jeżeli nieruchomości są położone w granicach obszarów określonych w planie miejscowym albo gdy o scalenie i podział występują właściciele lub użytkownicy wieczyści posiadający ponad 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem.
blogtext3img2

Kto jest uczestnikiem postępowania?

Właściciele i użytkownicy wieczyści oraz samoistni posiadacze nieruchomości objętych scaleniem i podziałem są uczestnikami postępowania w sprawie scalenia i podziału. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta powiadamia ich o wszczęciu postępowania, chyba, że mimo dołożenia należytej staranności adres tych osób nie został ustalony.

Koszty związane ze scaleniem i podziałem nieruchomości ponoszą uczestnicy postępowania proporcjonalnie do powierzchni posiadanych przez nich nieruchomości objętych scaleniem i podziałem, jeżeli postępowanie zostało przeprowadzone na ich wniosek.

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz.65 z późn. zm.)

  2. Szacowanie Nieruchomości, pod redakcją Jerzego Dydenki, 4 wydanie, Wolters Kluwer, Warszawa 2020